Česká Republika

Železný Brod

Historie

Město Železný Brod leží v údolí řeky Jizery nedaleko Jablonce nad Nisou. Dříve známé jako osada Brod nebo Brodek, pravděpodobně vznikla okolo 11 až 12 století. Již Přemysl Otakar II. povýšil osadu Brod na město. Od 14. stol. se v okolí nalézala a těžila železná ruda. Koncem třicetileté války těžba skončila a město bylo vypáleno. Na přelomu 15. a 16. století dostalo město právě podle těžby železné rudy přívlastek Železný.

Koncem 19. a začátkem 20. století se zde rozvíjí textilní a sklářská výroba, která město proslaví po celém světě. V roce 1920 byla v Železném Brodě otevřena první průmyslová škola sklářská, která funguje dodnes.

Sklářská škola

Škola byla založena v r. 1920 pro podporu a rozvoj tradičního sklářského průmyslu, jako první česká škola. U zrodu byli mladí profesoři z pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové - sochař J. Brychta, Z. Juna, L. Přenosil a další spolu s prvním ředitelem Aloisem Metelákem. Škola se zaměřuje především na malování skla, broušení skla, tvarování hutního skla, rytí skla, stolní figurky, bižuterie, kovorytí. Vzešla odtud celá řada významných sklářů, výtvarníků. Učily zde a školu vedly významné osobnosti například M. Janků, Jitka Válová, Prof. S. Libenský, B. Eliáš, G. Šabóková, J. Rybák, J. Exnar, P. Ježek, Z. Lhotský, R. Plesl a další. V období letních prázdnin (červenec a srpen) se v budově školy každoročně koná jedinečná výstava skla, která prezentuje práce žáků v oborech: malování, rytí a broušení skla, skleněné figurky, bižuterie a šperk. Ve městě se každoročně konají sklářské výstavy a Železnobrodský jarmark.

Skleněné městečko

Od roku 2007 se v Železném Brodě pořádá festival Skleněné městečko. Jedná se o jedinečné setkání sklářů, umělců a sklářských řemeslníků. Během Skleněného městečka se ve sklářské škole podobně jako po celé prázdniny prezentují místní sklářské firmy. Naše firma se každoročně se účastní letní výstavy, ani letos tomu nebude jinak.